Żylaki – leczenie żylaków i usuwanie żylaków

Leczenie żylaków nie jest konieczne u każdej osoby u której żylaki się pojawiły. Kliniczne leczenie żylaków  może jednak być niezbędne , jeśli żylaki powodują u pacjenta dyskomfort lub w przypadku pojawienia się powikłań.

Leczenie żylaków, a w zasadzie wybór odpowiedniej metody ich leczenia,  zależy od stopnia zaawansowania choroby. Historia choroby i ogląd nóg dają lekarzowi pierwsze wskazówki odnośnie żylaków. Lekarz sprawdza przebieg żylaków, ocenia czy nie ma obrzęków i przebarwień skóry, owrzodzeń. Należy poinformować lekarza od kiedy występują dolegliwości, czy ich pojawienie miało związek z przebytą ciążą, czy w przeszłości występował u pacjenta stan zapalny żył. Należy również poinformować o przyjmowanych środkach hormonalnych (antykoncepcja).

Podstawowym badaniem diagnostycznym w chorobach żył jest badanie dopplerowskie. Pozwala ono na ocenę układu żylnego powierzchownego i głębokiego, stanu zastawek oraz drożności poszczególnych żył. Wykorzystuje się w nim zjawisko zmian częstotliwości fali po odbiciu od elementów morfotycznych krwi (krwinki czerwone i in.). Sonda wysyła falę akustyczną i analizuje ją po odbiciu od krwinek. Badanie dopplerowskie pozwala odnaleźć źródło “przecieku” krwi do układu powierzchownego jako przyczynę powstawania żylaków.

Leczenie żylaków – metody:

Bardzo ważne jest aby powstrzymać powstawanie żylaków na możliwie wczesnym etapie.

Kompresoterapia :

To najogólniej mówiąc stosowanie ucisku na kończyny. Ucisk może być stosowany za pomocą:

A / rajstop  przeciwżylakowych ( a także pończoch, podkolanówek) Uciskowe pończochy przeciwżylakowe to specjalnie zaprojektowany typ pończoch, które równomiernie uciskają nogi, aby poprawić krążenie. Pomagają złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk nóg, ale nie leczą samych żylaków.  Rajstopy, co oczywiste, nie leczą żylaków,  zmniejszają  jednak uciążliwości z nimi związane. Wywierają  stopniowany ucisk  zmniejszający  się od dołu (kostka) do góry (udo). Spełniają swoją funkcję, o ile pacjent nakłada je „na leżąco”. Dzięki takiemu naciąganiu mniej krwi gromadzi się w żyłach, rajstopy naciągane „na stojąco” nie pełnią już tak dobrze swojej funkcji.

Rajstopy muszą być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta! Powinno się je nosić nie dłużej niż 4 miesiące.

B/ bandaży elastycznych

Leki , maści, kremy na żylaki

Nie ma pigułki „przeciwko” żylakom, podobnie jak maść czy krem nie spowoduje, ze żylaki znikną. Oczywiście w aptekach znajdziemy mnóstwo medykamentów „przeciwko żylakom” , ale oznacza to tylko, ze dzięki ich stosowaniu zmniejszymy np.: obrzęki, ból – natomiast nie zlikwidujemy przyczyny powstania dolegliwości. Co więcej, bardzo często to nie stosowane środki nam pomagają, ale robiony przy okazji nakładania masaż, który daje uczucie odprężenia w nogach. A zatem sprawa jest dyskusyjna- jedni chwalą, inni twierdzą, że to oszukiwanie samych siebie. Leki mają za zadanie wzmacniać  zastawki i ścianę naczynia krwionośnego. Zioła, które pomagają w obrzękach to :rumianek, nagietek, kasztanowiec.

Leczenie żylaków generalnie można przeprowadzać w sposób operacyjny , jak i bezinwazyjny .

•    Nieoperacyjne metody leczenia żylaków

Najbardziej popularną obecnie metodą nieoperacyjnego leczenia żylaków jest skleroterapia – (tzw. leczenie obliteracyjne  ) Metoda ta polega na likwidacji żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających (sklerytujących), co ma wywoływać jego zarośnięcie , bliznowacenie  i zamykanie (zaklejenie).  Coraz częściej stosuje się również skleroterapię piankową, polegającą na wstrzyknięciu leku w postaci specjalnej pianki.

•    Operacyjne metody leczenia żylaków

Duże, rozległe  żylaki niestety trzeba usuwać chirurgicznie. Większość chirurgów używa techniki zwanej stripping, co polega na zawiązaniu a następnie usunięciu chorej żyły.

Jest wiele metod przeprowadzenia operacji. Należy do nich na przykład   operacja żylaków z zastosowaniem sondy kriochirurgicznej.  Sonda daje możliwość dokładniejszego usunięcia żylaków bez otaczających tkanek, operacja trwa krócej i wymaga mniejszej liczby cięć skóry.

Żylaki - leczenie żylaków

Żylaki – leczenie żylaków

Współcześnie  opracowano na świecie kilka nowych sposobów leczenia żylaków, takich jak:

  • flebektomia , która polega na usuwaniu żylaków  za pomocą urządzenia ssącego, przy wykorzystaniu transiluminacji
  • wewnątrzżylne leczenie laserowe , odbywające się poprzez zasklepianie żylaka za pomocą lasera
  • termoablacja , polegająca na koagulacja żylaka za pomocą prądów wysokiej częstotliwości.

Leczenie żylaków – Podsumowanie

Leczenie żylaków powinno być przeprowadzane na podstawie zaleceń lekarza specjalisty. Należy unikać rozpoczynania leczenia na własną rękę, na podstawie jedynie ogólnie dostępnych informacji z różnych, często niesprawdzonych źródeł .  Tylko fachowy  lekarz jest w stanie właściwie zdiagnozować problem i zaproponować najodpowiedniejsze metody leczenia żylaków dla danego pacjenta.