Czy wiesz, że otyłość to choroba, która w 2025 roku może dotyczyć nawet 1/4 populacji świata? Według Światowej Organizacji Zdrowia mamy do czynienia z prawdziwą epidemią, której zahamowanie jest więcej niż trudne.

Otyłość to przypadłość warunkowana przez szereg różnych czynników. Obok genetyki i zaburzeń na tle hormonalnym do głównych przyczyn zaliczamy: niezdrowy tryb życia oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Dlaczego jestem gruby/a?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Otyłość jest wynikiem nadwyżki dostarczanych materiałów względem zapotrzebowania energetycznego generowanego przez organizm. Oznacza to zatem, że aby schudnąć musimy zadbać o prawidłowy stosunek ilości dostarczanego pożywienia względem podejmowanej aktywności fizycznej.

Aby zrozumieć jak powinien wygladać nasz bilans wartości odżywczych w diecie, możemy wykorzystać wzór na całkowitą przemianę materii (CPM). Prezentuje się on różnie w zależności od płci:

  • Kobieta: [665,09 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,67 x wiek)] x wskaźnik aktywności fizycznej (od 1,4 do 2,4)
  • Mężczyzna:
    [66,47 + (13,7 x waga) + (5 x wzrost) – (6,76 x wiek)] x wskaźnik aktywności fizycznej (od 1,4 do 2,4)

Co jeść, aby schudnąć?
Mając świadomość jak powinien wyglądać bilans wartości odżywczych w diecie, możemy przejść do procesu układania konkretnego jadłospisu. Dla jakich produktów powinno znaleźć się miejsce w jadłospisie odchudzającym?

Przede wszystkim, dieta powinna być oparta na pełnowartościowych źródłach białka. Do takowych należą między innymi: ryby morskie, chude mięso (np. pierś z kurczaka), nabiał. „Uzupełniaczem” powinny być węglowodany złożone, a więc: brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, żytnie makarony. Nie możemy zapomnieć również o zdrowych tłuszczach, takich jak chociażby oliwa z oliwek.

Istotne jest również to, aby posiłki były zbilansowane względem pory dnia. Z reguły, w godzinach porannych konsumujemy więcej węglowodanów, a w godzinach wieczornych – więcej białka.

Czy warto sięgnąć po suplementy diet?
W ostatnim czasie, w kontekście odchudzania coraz więcej mówi się o suplementach diet. W telewizji, radio i innych mediach z łatwością natrafiamy na reklamy różnych specyfików. Czy warto je wykorzystywać? Czy takowe rozwiązania warte są rekomendacji?

W naszej ocenie, stosowanie suplementów diet to dobry pomysł na poprawę efektywności odchudzania, pod warunkiem, że stanowią one uzupełnienie, a nie substytut diety. Innymi słowy – suplementy diet powinny być jedynie dodatkiem, który wspomaga pracę układu trawiennego, ogranicza apetyt i/lub przyśpiesza proces spalania tkanki tłuszczowej.

Producenci suplementów oferują wiele różnych skutecznych rozwiązań, począwszy od typowych blokerów apetytu opartych o błonnik, poprzez usprawniacze przemiany materii, a skończywszy na spalaczach tłuszczu. Wybór jest ogromny i jednocześnie niełatwy. Sugerujemy korzystać z rankingów suplementów, analizować skład oraz opinie i recenzje.

Chcesz schudnąć? Trenuj.
Dieta i suplementy diety to nie wszystko. Ich stosowanie jest ważne, ale tak naprawdę sam proces wykorzystywania dostarczonej energii (materiału energetycznego) zachodzi podczas realizowania aktywności fizycznej. Dlatego też, konieczny jest regularny, intensywny trening fizyczny.

Istnieje wiele różnych form treningowych, które okazują się efektywne w walce o nową, zgrabną sylwetkę. Do takowych z całą pewnością możemy zaliczyć:

  • bieganie
  • jazdę na rowerze
  • pływanie
  • jazdę na rolkach
  • stepowanie
  • orbiterek

Jak nietrudno zauważyć, powyższe formy treningowe mogą być traktowane jako reakracja ruchowa. Należy jednak mieć na uwadze, że trening powinien charakteryzować się odpowiednią intensywnością oraz objętością.

Co więcej, musimy zadbać także o to, aby sesje treningowe były coraz cięższe, dzięki temu będziemy stymulować organizm do coraz to wyższej efektywności pracy.

Próbując schudnąć, warto pamiętać także o tym, aby prowadzić regularny rytm dobowy oraz dbać o podstawowe zasady zdrowego snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *